Events

 

Vietnam Veterans Experience
Welcome Home Brother!
All Vietnam Veterans are asked to stop by this exhibit along the race track near the Vietnam Memorial.

Put a pin on a big map of Vietnam to show where you served.
Learn about vets benefits, vets organizations, and meet some other local Vietnam vets.
Everyone is welcome!
All fairgoers stopping by are sure to learn things they didn't know about that war four decades ago.

Helicopter Rides
Daily for a fee

Friday, September 6
PA Lottery Day & Sneak-a-Peek Dollar Day!

$1.00 admission per person for everyone all day.

FREE admission for Scouts and Scout Leaders in
uniform, Sr. Citizens w/Medicare Card

Ride all the Deggeller midway rides for $1.00 per ride

Regular parking charges apply

Fantastic FREE entertainment all day long with your Fair admission –
Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Katie Armiger 6:30
Heritage Hall Stage – Sweet Life 5:00; Kayla Kroh 7:00
Fairgrounds Sports Bar – The Boomers 6:00-9:00

 

 

Saturday, September 7

Deggeller Ride All Day wristbands - $23

Fantastic FREE entertainment all day long with your Fair admission –

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Colt Wilber 3:00; Jon Pardi 6:30
Heritage Hall Stage – TBA 3:00; Kayla Kroh 5:00; Levi Mason 7:00

ON THE GRANDSTAND
Halestorm with guest Tom Keifer, 7:30

 

 

Sunday, September 8
Weis Day!

Free admission for a family of 4 from 3 PM to 5 PM with your Weis Markets Preferred Shoppers Club Card. 
Deggeller Ride All Day Wristbands - $23
Regular parking charges apply

Fantastic FREE entertainment all day long with your Fair admission:

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Joel Crouse 3:00; Tyler Farr 6:30
Heritage Hall Stage – TBA 3:00; Memory Music 5:00; Sweet Life 7:00

High School Bands on Parade

High School Band
West York
Eastern
York Catholic
Hanover
Spring Grove
William Penn
York Suburban
Kennard-Dale
Susquehannock
South Western
Northeastern
Red Lion
Dallastown
Dover
Central York

Performance Time
2:00
2:12
2:24
2:36
2:48
3:00
3:12
3:24
3:36
3:48
4:00
4:12
4:24
4:36
4:48

 

 

Monday, September 9
Community Courier Day!

FREE ADMISSION all day for 4 people with a coupon from the Community Courier Newspaper.

Deggeller Ride All Day Wristbands - $20
Regular parking charges apply

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Kristy Lee Cook 6:30
Heritage Hall Stage – Memory Music 5:00, 7:00

Harness Racing, 10:30 AM

 

 

Tuesday, September 10
UTZ Day!

$3 OFF a regular adult admission all day with a York Fair sticker from UTZ Salty Snacks.
Deggeller Ride All Day wristbands - $20
Regular parking charges apply

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Drake White 6:30
Heritage Hall Stage – Levi Mason 5:00; Kayla Kroh 7:00

Harness Racing, 10:30 AM

Florida / Georgia Line with guest Colt Ford, 7:30

 

 

Wednesday, September 11
Courtesy of the York Fair and UTZ

FREE ADMISSION all day for Emergency Services Personnel (firefighters, EMTs, police) with proper ID (badge or certification card) and for Active Duty Military and Veterans with proper ID (valid membership card from veterans' org., Honorable Discharge or DD214).
All other patrons: $3 OFF a regular adult admission all day with a York Fair sticker from UTZ Salty Snacks.
Deggeller Ride All Day wristbands - $20
Regular Parking charges apply.

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Rachal Farley 8:00
Heritage Hall Stage – Memory Music 5:00, 7:00

Remembering 9/11 Parade through the Fair and ending on the track
Honoring our first responders, 6:00

 

 

Thursday, September 12

Deggeller Ride All Day wristbands - $20

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Canaan Smith 6:15; Lauren Alaina
Heritage Hall Stage – Memory Music 5:00; Levi Mason 7:00

Marshall Tucker Band with The Outlaws, 7:30

 

 

Friday, September 13
Pre-School Pals Day Courtesy of WGTY 107.7

FREE Admission from 11 AM to 3 PM
for one adult with a Pre-schooler.

Kiddie Kingdom Ride Wristbands - $10
(purchase from 11 AM to 3 PM and ride until 4 PM)

Deggeller Ride All Day Wristbands - $21

Regular parking charges apply

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Charlie Worsham 6:30
Heritage Hall Stage – Memory Music 5:00, 7:00

Alan Jackson with guest The Henningsens, 7:30

 

 

Saturday, September 14

Deggeller Ride-All-Day Wristbands – $23
Regular parking charges apply

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Team Ironmill: daily challenges
2013 PA Strongman Competition: starts at 3 PM
Great Country Radio Stage – Lindsey Erin 1:00; Dakota Bradley 3:00; Danielle Bradberry 6:30
Heritage Hall Stage – TBA 3:00; Memory Music 5:00; Sweet Life 7:00
Draft Horse Show: 9:00 AM

Austin Mahone with Coco Jones, 7:00

 

 

Sunday, September 15
Super Sunday Courtesy of Weis Markets

FREE ADMISSION all day for a family of 4 with a Weis Markets Preferred Shoppers Club Card.

Deggeller Ride All Day ‘Last Blast’ wristbands - only $18
Regular parking charges apply

Tammy Barton, Hypnotist: daily at 6:00, 8:00
Matt’s Family Jam: Surprise locations 3 times each day
Racing Pigs & Dogs: M-F: 1:30, 3:30, 5:30, 7:30; Sat/Sun: 12:30, 2:30, 4:30, 6:30, 8:30
Royal Hanneford Circus: M-F: 2:00, 6:00, 8:00; Sat: 1:00, 3:00, 6:00, 8:00; Sun: 1:00, 4:00, 7:00
Eudora Farms Exotic Animal Petting Zoo: daily interactive experiences
Team Ironmill: daily challenges
Junkyard Drummers: Strolling the Fair daily
Great Lakes Timber Show: M-F: 1:00, 5:00, 8:00; Sat/Sun: 12:00, 2:00, 5:00, 8:00
Cracked Walnuts: Strolling the Fair daily
Great Country Radio Stage – Parmalee 3:00; Love and Theft 6:30
Heritage Hall Stage – Levi Mason 3:00; Sweet Life 5:00; Memory Music 7:00
Draft Horse Show: 1:00
Highland Cattle & Texas Longhorns

FMX US Freestyle Motocross, 4:00

 

Kids' Place

Sept. 6   2:00 - 7:00 Make & Take Craft – Jazzy Sunglasses
Meet Characters with Character ~ Pirates
Sept. 7   11:00 - 7:00 Make & Take Craft – “Mmmmm” Cookie Decorating
Sept. 8   11:00 - 7:00 Make & Take Craft – Decorate a Visor & Wear it Home!
Sept. 9   1:30 - 7:00 Make & Take Craft – Funny Frogs
Sept. 10 1:30 - 7:00 Make & Take Craft – Fabulous Fall Foam Bracelet
Sept. 11 1:30 - 6:30 Make & Take Craft – Beaded Necklaces
Meet Characters with Character ~ Uncle Sam & Lady Liberty
Sept. 12 1:00 - 6:00 Make & Take Craft – Race Cars & Dolls
Sept. 13 Pre-School Pals Day:
10:00 - 4:00 Meet Characters with Character ~ Elmo & Cookie Monster
11:00 - 2:00 Tumblebus Stars – Pre-School Gymnastics on Wheels
11:00 - 2:00 West Manchester Township Police – Kid’s ID Northern Regional Police and Officer Dorothy
Sept. 14 11:00 - 7:00 Make & Take Craft – Princess or King? Decorate a Crown! 
Sept. 15 11:00 - 3:30 Make & Take Craft – Color a Mug

Enjoy our CORN BOX, Coloring Tables, Hula Hoops, chalk Drawing, & Bubbles EVERYDAY!

*Schedule subject to change / items available while supplies last.

 

 

Livestock Judging Schedule

Friday, Sept. 6
10:00 A.M. - Open Dairy Goat Show - Ring #2
  5:00 P.M. - Youth Sheep Management Contest
   6:00 P.M.- Youth Sheep Fitting & Showmanship - Ring #1
  6:30 P.M. - Horse Demo - Ring #2
  7:00 P.M. - Youth Dairy Skill-a-thon Contest - Ring #2
  7:30 P.M. - Youth Sheep Breeding - Ring #1
 
Saturday, Sept. 7
11:00 A.M. - Youth Market Lambs - Ring #1
11:00 A.M. - Youth Dairy Goat Showmanship - Ring #2 Followed by Youth Dairy Goat Show
  1:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  1:00 P.M. - Youth Shepherds Bred & Owned - Ring #1
  3:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  5:00 P.M. - All Species Barnyard Challenge - Ring #2 (Sheep, Dairy, Goat & Equine)
  6:30 P.M. - All Species Decorator Class

Sunday, Sept. 8
12:00 Noon  - Youth & Open Fleece Judging (Wool Display Area)
12:00 Noon  - Open Class Market Lambs - Ring #1
12:00 Noon  - Dairy - Ring #2 (Guernsey followed by Ayrshire, Brown Swiss, Holstein, Jersey, and Milking Shorthorns
                  - Supreme Champion Dairy Animal - Ring #2
   3:00 P.M.  - Open & Youth Natural Colored Sheep Show - Ring #1
(Followed by Youth & Open Class Romney, Columbia, Corriedale Merino, Rambouillet and other Wool Breeds
   3:30 P.M. - Pee Wee activity - Ring #2
  5:00 P.M. - Supreme Champion Wool Breeds Ram and Ewe
  6:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2

Monday, Sept. 9
12:00 Noon - Open Breeding Sheep - Ring #1
  4:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  6:30 P.M. - Supreme Champion Meat Breed Sheep - Ring #1

Tuesday, Sept. 10
  3:30 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  4:30 P.M. - Breeding Goats - Ring #2
  6:00 P.M. - Market Goat Show - Ring #2

Wednesday, Sept. 11
  1:00 P.M. - Youth Breeding Swine - Ring #1
  5:00 P.M. - Youth Swine Fitting & Showmanship
  5:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  6:00 P.M. - Youth Market Swine Show - Ring #1
  7:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2

Thursday, Sept. 12
10:00 A.M. - Open Swine Show - Ring #1
11:00 A.M. - Open Beef Breeding - Ring #2
  2:00 P.M. - Open Swine Show - Ring #1
  4:00 P.M. - Open Steer Show - Ring #2                                      
   6:00 P.M - Crossbred Marker Swine Show (Followed by Landrace Breed)
  7:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2

Friday, Sept. 13
10:00 A.M. - Open Swine Show - Ring #1
10:00 A.M. - Youth Beef Fitting & Showmanship - Ring #2
12:00 Noon - Youth Beef Breeding - Ring #2
1:00 P.M. - Open Swine Show - Ring #1
1:30 P.M. - Youth Beef Steers - Ring #2
5:30 P.M. - Youth Pork Bowl - Ring #1
6:30 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
7:00 P.M. - Youth Livestock Judging Contest - Ring #1 & #2

Saturday, Sept. 14
12:00 Noon  - Youth Livestock Sale (Sheep, Swine, Goats & Beef)
  2:00 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
  6:30 P.M. - Horse Demonstrations - Ring #2

Sunday, Sept. 15
10:00 A.M. - Horse Demonstrations - Ring #2
11:00 A.M. - Highland Cattle - Ring #2
12:00 Noon - Pack Goats - Ring #1 (Followed by Cart Goats, Pygmy Goats, and Alpaca & Llama)
1:00 P.M. - Texas Longhorn - Ring #2

Bring the kids to the Utz Arena daily for the Animal Birthing Center, an experience of a lifetime!

 
 
 
Copyright York County Agricultural Society. All Rights Reserved.
site designed by Sharp Innovations.